Вірменський національний архів планує опублікувати документи про майно вірменських монастирів, які знаходяться на території Туреччини. Директор Національного архіву Вірменії Аматуні Вірабян (Amatuni Virabyan) розповів про майбутні проекти на прес-конференції в «Арменпрес» («Armenpress»).

«Дуже багато розмов ведеться навколо власності вірменських монастирів у Туреччині. Як відомо, Католікосат у м. Сіс знаходиться у судовому процесі щодо повернення майна. У 2016 році у світ вийде книга, де буде міститися інформація про власність усіх існуючих у Туреччині монастирів. Ми презентуємо документи, написані османсько-турецькою мовою, які надані турецькою владою», – прокоментував Вірабян. Книга буде доступна в оригіналі, а також вірменською мовою.

Вірабян повідомив, що відбувається активна співпраця з національними архівами Італії, Франції, Ірану, Грузії, Росії, Сербії, Польщі та з багатьма іншими. Збірник «Кавказький фронт 1914–1918», який містить відомості про населення регіону та Геноцид вірмен, буде цього року опублікований як результат співробітництва з Росією. Матеріали військової розвідки про діяльність турецьких органів влади: депортації, вбивства вірмен, організовані напади на дорогах, – також будуть відображені у публікації.

Національний архів працюватиме і над оприлюдненням архівних документів, пов’язаних з Геноцидом вірмен та Другою світовою війною.

Будуть видані копії автентичних османських документів і їхні переклади. Багато документів стосується Вірменської церкви.

Вірабян зазначив, що Архів здійснює оцифровування документів. Цифрові копії також зберігатимуться у Національному архіві.

Дуже допомогла багаторічна робота з національними архівами інших країн, оскільки вдалося отримати копії всіх документів, які стосуються Вірменії.

Протягом року буде завершений процес оцифровування фільмів Національного архіву.

«Цьогоріч буде завершено оцифровування фільмів – залишилося близько 500 одиниць. Тільки після цього уся колекція кінострічок буде доступна в електронному варіанті», – зазначив він. Найдавніше відео, що зберігається у Національному архіві, – кадри з похорону Католикоса Ізмірляна (Izmirlian) 1911 року. Окрім першого вірменського фільму «Намус» («Namus»), знятого у 1925 році, тут зберігаються і картини, які вийшли у світ набагато пізніше. «Проте кіноплівки, у будь-якому випадку, будуть зберігатися і надалі», – сказав Вірабян.

Аsbarez
13 січня 2016 р.

Переклала Христина Пікулицька