Німці частіше роблять запит щодо доступу до досьє, яке було зібране на них «Штазі» у часи НДР

Антон Долгунов

4 січня 2013

Через 23 роки після падіння Берлінської стіни і об’єднання Західної і Східної Німеччини інтерес німців до матеріалів «Штазі», як називають міністерство державної безпеки (МДБ) колишньої НДР, не спадає. Про це повідомило сьогодні [04.01] Федеральне відомство по роботі з архівними документами «Штазі».

Архіви МДБ займають 110 тис погонних метрів стелажів і містять 1,4 млн фотографій, 31 тис аудіозаписів, близько 3 тис відеозаписів. Велике число цих файлів стосується громадян НДР, за якими велося спостереження. Як показує практика, інформаторами часто виявлялися родичі, колеги і друзі.

Тільки за минулий рік було подано 88,2 тис заяв щодо доступу до такого досьє; це на 7,6 тис більше, аніж минулого року. Всього ж з 1991 року, коли був прийнятий закон про доступ до цих даних, з документами на себе і своїх родичів ознайомилися 2,9 млн людей. Прикметно, що першим головою відомства з вивчення архівів «Штазі» в жовтні 1990 року став нинішній президент Німеччини Йоахим Гаук, пропрацювавши згодом на цій посаді два п’ятирічні терміни.

Для того, щоб отримати про себе дані, необхідно заповнити відповідний формуляр і надіслати у відомство. Відповідь прийде через три-чотири місяці. У випадку, якщо ім’я особи фігурує в картотеці, вона може затребувати надіслати їй поштою копії документів або особисто з’явитися в архів відомства. Весь процес може зайняти до двох років.

Джерело − ИТАР-ТАСС, http://www.itar-tass.com