Використовуючи можливості реклами: ізраїльські архіви на You Tube

Ізабель Кершнер

7 вересня 2012

Єрусалим. − На чорно-білій кіноплівці зафіксовано Давида Бен-Гуріона, творця сучасного Ізраїлю та його першого прем’єр-міністра, який зачитує Декларацію незалежності Ізраїлю (травень 1948 р.). На вулицях Тель-Авіва великі скупчення людей, цілі родини зібралися біля радіоприймачів, щоб почути кожне його слово. Відео: Давид Бен-Гуріон читає Декларацію незалежності Ізраїлю.

На іншому відео, яке датоване груднем 1961 р., Моше Ландау, головуючий суду у справі військових злочинів, оголошує вердикт Адольфу Ейхману. Ейхман, бачимо на цьому відео, робить замітки і згодом зачитує їх, заперечуючи рішення суду. Через чотири дні він був засуджений до смертної кари. Відео: Моше Ландау зачитує вердикт Адольфу Ейхману.

Ці рукописні замітки надійно зберігаються у сховищах Державного архіву Ізраїлю. Однак, відповідно до нової політики архіву, яка передбачає надання громадськості якомога більшого доступу до історичних матеріалів, архівісти, зберігачі колективної пам’яті країни, стали звертатися до можливостей YouTube.

Було завантажено більше 150-ти відео. Деякі з них – давні відео новин, інші – документальні фільми, які включають фрагменти оригінального відео: спорадичну та фрагментарну хроніку минулих досягнень країни та її лідерів.

Серед них є відео подорожей та багатьох місць Єрусалиму. Хоча, не завжди чітко зрозуміло, коли та де саме вони були зафіксовані.

Багато матеріалу офіційного походження має мілітаристський характер, що, зрештою, не дивно для суспільства, яке часто жило в умовах війни. Щомісячний випуск новин, підготовлений відділом пропаганди, який вийшов після швидкої перемоги Ізраїлю над арміями арабських країн у червні 1967 р., показує міністра оборони Моше Даяна та начальника Генерального штабу Іцхака Рабина на авіашоу на честь Дня Військово-повітряних сил. Відео: Ізраїль святкує День Військово-повітряних сил.

Є також відео військових парадів, щорічних святкувань Дня незалежності, а також поїздки державного діяча Аріеля Шарона до бедуїнських племен. Відео: ізраїльтяни беруть участь у першому параді з нагоди Дня незалежності.

Однак, життя в Ізраїлі не лише було пов’язане з війнами та патріотичними заходами. Як приклад, фільм 1965 р. у стилі нуар – реклама елітного бренду цукерок місцевого виробництва: батьки йдуть в театр, залишаючи своїх дітей на піклування няні, а коли повертаються, то бачать її зв’язану на дивані, а діти в той же час радісно бенкетують, їх обличчя в шоколаді. Відео: реклама елітного шоколаду.

Джерело – “The New York Times”.

Стаття на англійській мові див.: http://www.nytimes.com/2012/09/08/world/middleeast/from-politics-to-ads-israel-archives-meet-youtube.html?ref=archivesandrecords