Згідно вироку суду жінка повинна повернути документи Кафки

Джоді Рудерен, Майра Новек

14 жовтня 2012

Єрусалим. – Ізраїльський суддя постановив, що велике зібрання документів, авторами яких є Франц Кафка та його колега Макс Брод, що протягом багатьох років приховувалися та не були у загальному доступі, мають бути передані Національній бібліотеці Ізраїлю, яка планує публікувати їх в інтернеті.

Громадськість дізналася про це рішення у неділю, після тривалого юридичного протистояння, яке розділило літературознавців усього світу, а також зіштовхнуло уряд Ізраїлю з дочкою колишнього секретаря Макса Брода, яка володіла цими документами і навіть продала деякі з них за мільйони доларів.

«Ця справа ускладнювалася пристрастями, була предметом для обговорення у суді упродовж досить тривалого часу», – написала суддя Талія Копельман Пардо у рішенні, яке займає 59 сторінок. – «Не кожного дня трапляється те, що суддя настільки глибоко знайомиться з історією, відкриваючи для себе сторінку за сторінкою, фрагмент за фрагментом».

Архів включає десятки тисяч сторінок, більшість з яких написана Бродом, журналістом та письменником, який у 1939 р. захопив з собою матеріали Кафки під час переїзду з Праги до Тель-Авіву. Нуріт Паґі, яка закінчує в університеті Хайфи свою докторську дисертацію про Макса Брода, зазначила, що матеріали включають листи, щоденники, нариси та нотатки Кафки – «архів, що був закритий для досліджень упродовж 40-а років, містить значну кількість документів».

«Це величезний архів, який має велику цінність, в першу чергу, історичне та літературне значення», – прокоментувала Паґі Ізраїльському Радіо. – «І я сподіваюся, що це ознаменує собою певну зміну, стане основою для сприйняття культури, яка належить до спадщини єврейського народу, а держава Ізраїль повністю прийме її, сприяючи здійсненню цієї мети».

Макс Брод, який опікувався майном Кафки, перед смертю у 1968 році заповів власні документи, а також і документи самого Франца Кафки своїй секретарці Естер Хофф. Хофф заховала їх у своїй квартирі в Тель-Авіві, де востаннє досліднику доводилося їх опрацьовувати у 1980-х рр. У 1988 році вона продала рукопис роману Кафки «Процес» за 2 млн. доларів.

Коли Хофф померла у 2007 році, матеріали перейшли до її дочок. Одна з них, Єва Хофф, зазначала в одному інтерв’ю у 2008 році, що була у скрутному становищі і розглядала архів Макса Брода як свій єдиний актив. Крім того, вона говорила, що хотіла написати книгу про Брода. Німецький Літературний архів підтримав її правове становище, вимагаючи разом з тим право на придбання документів.

Проте суддя Копельман Пардо відмовила Хофф у можливості претендувати на документи як подарунок для її матері від Макса Брода і розглядає їх, натомість, як документи, які були довірені тій лише для тимчасового керівництва ними. Суддя зазначила, що у 1948 році Макс Брод говорив, що його архів повинен перейти до «громадської єврейської бібліотеки або архіву у Палестині», а пізніше вказував на Єврейський університет, де знаходиться Ізраїльська національна бібліотека.

Деякі дослідники стверджували, що документи, які знаходяться в Єрусалимі, поряд з іншими документами видатних єврейських мислителів, таких як Ейнштейн чи Мартін Бубер, демонструють нам, що Кафка, як і Брод, були тісно пов’язані з сіонізмом та іудаїзмом. Інші переконували, що ставлення Кафки до єврейської ідентичності було амбівалентним, а тому претензії Німеччини стосовно документів виглядають також досить переконливими.

Хофф, як зазначив її адвокат, планує оскаржити рішення суду.

Джерело – “The New York Times”.

Стаття на англійській мові див.: http://www.nytimes.com/2012/10/15/world/middleeast/woman-must-relinquish-kafka-papers-judge-says.html?ref=archivesandrecords&_r=0

Підготовка матеріалу: Любомир Дикий