В Україні відбулася презентація проекту Центру дослідження Росії, Кавказу та Центральної Європи «Звукові архіви ГУЛАГу».

З 2007 р. група європейських дослідників – антропологів, географів, істориків та соціологів – з метою включення теми депортацій до загальноєвропейської пам’яті розпочала збір архівних документів, свідчень очевидців та особистих документів, пов’язаних з депортаціями в СРСР жителів країн Центральної та Східної Європи, які були окуповані чи «звільнені» Радянським Союзом до або в час Другої світової війни. У 1939-1953 рр. з цих територій було депортовано близько 1 млн. жителів. Частина з них попала в табори, а більшість опинилася у спецпоселеннях Сибіру та Середньої Азії.

Організатори проекту зустрічалися із очевидцями в Угорщині, Німеччині, Латвії, Литві, Румунії, Україні, Чехії, Естонії, здійснили поїздки у Сибір та Казахстан. В результаті було записано 160 інтервю з колишніми депортованими. На основі опрацьованих матеріалів було створено віртуальний музей, який дозволяє переглянути матеріали проекту (фото-, відеодокументи) та прослухати записані інтерв’ю, які відображають історії життя людей до депортації, під час життя в таборах і спецпоселеннях та після звільнення.

Віртуальний музей та інформація про проект – http://museum.gulagmemories.eu/en/home/homepage

Організатори проекту Ален Блюм, Катрін Ґуссефф, Марта Кравері. Презентація проекту у форматі публічної лекції від Політ.ua у Києві.

Книга “Déportés en URSS : Récits d’Européens au goulag”, підготовлена за матеріалами проекту

Віртуальний музей “Звукові архіви. Європейська пам’ять про ГУЛАГ”