Чіткі правила співпраці архівів з Вікіпедією

Марцін Вілковскі

1 жовтня 2012

На одному з офіційних блогів американських архівів (Національне управління Архівів та Документації, NARA) з’явився досить цікавий допис, що стосується співпраці між інституціями GLAM [акронім, створений від слів «галереї», «бібліотеки», «архіви», «музеї», в основному використовується для означення, так званих, «установ та організацій пам’яті» – ред.] та Вікіпедією. Підставою для цього коментаря слугували суперечки довкола особи Роджера Бамкіна, який, будучи співпрацівником фундації Wikimedia UK, здійснював маркетингову комерційну діяльність на Вікіпедії. Головна ідея Вікіпедії – це прозорість, неупередженість та об’єктивність, тому усі заходи,  пов’язані з рекламною та іміджевою діяльністю, є порушенням цих основних принципів.

Можливо, проблема, описана на блозі NARA, ще не стосується польських інституцій, які дуже і дуже повільно йдуть на співпрацю з Вікіпедією, але раніше чи пізніше ця ситуація може змінитись. При великих організаційних чи фінансових вкладах музеїв чи архівів у співпраці з Вікіпедією може появитись потреба повного контролю над тим, як ці інституції там описані, і як використовуються їх ресурси. Очевидним є результат – лише в жовтні минулого року всі вікіпедійні рубрики, які були ілюстровані фотографіями і матеріалами зі збірок NARA, зібрали понад 70 мільйонів переглядів (це в шість разів більше аніж кількість щорічних переглядів офіційного сайту archives.gov).

Автор коментаря на NARA – Домінік МакДевітт-Паркс – працівник NARA на умовах «вікіпедиста в резиденції», до його завдань входить координація співпраці архівів та працівників Вікіпедії, і у цій сфері він займає досить важливу позицію (він є єдиним з адміністраторів). Маючи досвід у забезпеченні дотримання основних правил Вікіпедії, він формулює досить чіткі правила підходу NARA до цього сервісу:

«… ми покладаємося на Вікіпедію, щоб допомогти нам у нашій архівній роботі, а не для сприяння NARA самій собі. Робота NARA в Вікіпедії не є проектом нашого департаменту громадських справ, а відділом Відкритого уряду».

Співпрацюючи з Вікіпедією, NARA не розглядає її як галузь просування, але лише як інструмент, що дозволяє повніше реалізувати одну з основних складових місії цієї інституції – удоступнення колекцій.

З метою забезпечення відповідної прозорості діям працівників NARA в середовищі Вікіпедії, було випрацьовано детальні правила. Серед них: кожен працівник-редактор статті у Вікіпедії, що в різний спосіб пов’язана з NARA, мусить вказати свою приналежність, редагування виконуються з індивідуальних сторінок (не офіційних, інституційних), а узгодження дискусійних частин статтей відбувається стандартним для Вікіпедії способом (сторінка для дискусії передбачена для кожної статті). Правила активності для працівників NARA у Вікіпедії і документи, що стосуються формування внутрішньої стратегії NARA у діяльності таких мережах як Twitter чи Facebook, є загально доступними.

«Я думаю, що це є гарною ідеєю для всіх установ, що працюють з Вікіпедією для розробки керівних принципів співробітництва та їх публікації. Це важливо як для працівників, коли вони починають новий проект, подібний до Вікіпедії, так і для того, щоб запевнити адміністрацію Вікіпедії, що ми маємо намір брати участь у їх проектах та сумлінно їх виконувати на певних умовах».

Джерело – “Historia i media”.

Стаття на польській мові див.: http://historiaimedia.org/2012/10/01/czytelne-zasady-wspolpracy-archiwow-z-wikipedia/

Підготовка матеріалу: Павлина Воловецька